Horizont Evropa je novým rámcovým programem Evropské komise (EK) zaměřeným na výzkum a inovace. Program navazuje na předchozí rámcový program Horizont 2020 a běží od roku 2021 do roku 2027, časově se tedy bude v prvních letech překrývat s ještě řešenými projekty H2020. Jedná se o již 9. rámcový program v pořadí se zatím nejambicióznějším návrhem rozpočtu 100 mld. eur.
Rámcový program Horizont Evropa si klade tři základní cíle:
- posílení Evropského výzkumného prostoru (ERA) a potažmo i evropských výzkumných a technologických základen,
- oživení evropských inovačních kapacit, konkurenceschopnosti a pracovního trhu
- zaměření na priority občanů EU a podporu evropských hodnot.
Novinkou programu jsou mise, které jsou navázány na tematické klastry ve druhém pilíři. Mise jsou definovány jako portfolia projektů s odvážnými a zároveň měřitelnými cíli. Koncept misí byl inspirován misí Apollo 11, která měla obrovský dopad pro celé lidstvo. A právě slovo „dopad“ (na vědu, společnost a občany) je v souvislosti s misemi velmi často skloňováno. Předpokládá se, že dopad misí bude mnohonásobě větší, než by tomu bylo u individuálních projektů. Charakteristickým znakem misí je přístup bottom-up, který umožňuje zapojení široké škály aktérů do jejich designu.
Kromě misí se s klastry pojí také Evropská partnerství , což jsou iniciativy, které Evropská komise implementuje ve spolupráci s partnery z veřejné nebo soukromé sféry.
Významnou roli v programu získává také Evropská rada pro inovace, jejíž projekty byly pilotně otestovány již v programu Horizont 2020 a která se nově stává nedílnou součástí třetího pilíře.
Velký důraz je kladen na otevřenost vědy. Otevřený přístup k publikacím a výzkumným datům se stává standardním požadavkem a modem operandi programu. Otvírají se také nové možnosti pro zapojení zemí s dobrou vědeckou, inovační a technologickou kapacitou.
Dvěma klíčovými legislativními akty jsou Pravidla pro účast a šíření výsledků a Strategický plán.
Prezentace a záznamy z kampaně Zapojte se do Horizontu Evropa
Ve dnech 8. – 11. března 2021 uspořádalo Technologické centrum AV ČR pod záštitou MŠMT národní informační kampaň Zapojte se do Horizontu Evropa, ve které jednotliví národní kontaktní pracovníci představili detailně v několika samostatných blocích nové příležitosti, plánované výzvy a pravidla programu Horizont Evropa. Záznamy a prezentace z jednotlivých dnů akce naleznete ZDE.
1. pilíř – Excelentní věda
– podporuje excelentní výzkum a vytváří podmínky pro jeho provozování. Jedná se zejména o podporu vynikajících projektů špičkového badatelského výzkumu, mobilitu vynikajících výzkumných pracovníků a špičkové infrastruktury. Priorita je rozdělena do tří velkých oblastí:
Evropská rada pro výzkum (ERC) →
Akce Marie Skłodowska-Curie (MSCA) →
Evropské výzkumné infrastruktury →
2. PILÍŘ – Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu
Klastry druhého pilíře Horizontu Evropa – Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu budou podporovat systémové změny společnosti a ekonomiky spíše než zacílení na jednotlivá odvětví. Klastry budou výrazně přispívat k naplnění cílů Zelené dohody pro Evropu, cílů udržitelného rozvoje Organizace spojených národů nebo strategií a politik v oblasti průmyslu a digitalizace, ochrany biodiverzity či zemědělství.
Řešení komplexních výzev bude vyžadovat propojení širokého spektra stakeholderů, včetně koncových uživatelů a občanské společnosti. Na klastry budou navázány výzkumné mise s jasně stanovenými cíli a očekávanými dopady a také nově definovaná evropská partnerství, která prostřednictvím svých strategických výzkumných a inovačních agend umožní lépe koordinovat nalezení řešení globálních výzev a dosažení cílů udržitelného rozvoje. Více ZDE.
Klastr 2 – Kultura, kreativita a inkluzivní společnost →
Více na stránkách www.horizontevropa.cz
nebo v angličtině přímo na stránkách Evropské komise Horizon Europe